Złota i niebieska godzina w fotografii

Określenia złota i niebieska godzina brzmią niemal poetycko, lecz oznaczają po prostu najlepsze momenty dnia do robienia zdjęć, zwłaszcza krajobrazów.

Mowa tu głównie o efektach świetlnych, które pojawiają się przed / w trakcie / po wschodzie i zachodzie słońca. Te niezwykłe kolory i rozproszenie światła w tych krótkich fragmentach doby sprawiają ,że uzyskamy wyjątkowo efektowne kadry.

Złota godzina

Złota godzina jest momentem dnia, który występuje w czasie trwania zachodu słońca i zaraz po nim, a także przed samym zachodem słońca oraz w jego trakcie. Łatwo się domyślić, dlaczego właśnie nazywany jest „złotym”. W tym momencie można zaobserwować dosłownie złociste, ciepłe, intensywne oświetlenie, które nadaje niepowtarzalny klimat każdej fotografowanej scenerii.

W złotej godzinie pięknie prezentują się nie tylko krajobrazy i architektura, lecz także zdjęcia portretowe . Efekt jest doskonale znany z licznych zdjęć nadmorskich wschodów i zachodów, tak często umieszczanych na widokówkach.

Niebieska godzina

W tym przypadku interesujące warunki oświetleniowe pojawiają się tuż przed wschodem i po zachodzie słońca. Niebieska godzina o poranku zaczyna się wraz z pierwszym brzaskiem. W Polsce trwa zaledwie kilkanaście minut. Wieczorem zaczyna się kilkanaście minut przed zmierzchem – jest to czas, w którym złota godzina przechodzi w niebieską. Można ją dostrzec w chwili, w której nad horyzontem, nie będzie już widoczna tarcza słońca.

Niebieska godzina jest po prostu półmrokiem, który zapada zaraz przed rozpoczęciem i zakończeniem dnia. Tonacja takich zdjęć zazwyczaj jest dość chłodna i nasycona, czasem da radę połączyć ją z ostatnimi, ciepłymi barwami złotej godziny (tuż przed wschodem). Stanowi moment przejściowy pomiędzy dniem a nocą, dlatego oświetlenie zyskuje ciemnoniebieskie, fioletowe, głębokie odcienie.

Jak robić dobre zdjęcia w złotej i niebieskiej godzinie?

Najlepiej warto wstawać wcześnie i późno się kłaść spać. Zawsze dobrym pomysłem jest pojawienie się na miejscu z wyprzedzeniem i ustawić sprzęt. Wtedy mamy pewność, że nie przegapimy złotej lub niebieskiej godziny. Nie ma wątpliwości, że światło odgrywa ogromną rolę w fotografii.

Widoki podczas tych godzin mają wymiar wręcz poetycki, a dobrze uchwycony kadr robi duże wrażenie na odbiorcy. Warto pamiętać, że kadr będzie o wiele bardziej interesujący, kiedy na niebie występują chmury. Zwłaszcza gdy układają się w interesujące kształty i struktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *