Jak robić dobre zdjęcia telefonem?

Bierzesz na wakacje aparat fotograficzny i smartfon? Jeśli tak, to być może nie zauważyłeś jeszcze, że aparaty w niektórych smartfonach przewyższają możliwościami niejeden model klasycznego aparatu fotograficznego.

Rewolucja dzieje się na naszych oczach. Większość profesjonalnych fotografów mówi, że trudno im obecnie odróżnić zdjęcie wykonane smartfonem, od zdjęcia wykonanego lustrzanką. Jak zatem robić dobre zdjęcia telefonem?

Pamiętaj o czystym obiektywie

Wiele osób nie wykonuje tej oczywistej czynności. Smartfona często nosimy w torebce, czy w kieszeni spodni. Codziennie go dotykamy – często chwytamy palcami za obiektyw aparatu, a to wpływa na jakoś zdjęć.

Zwracaj uwagę na kompozycję

Jeżeli chcesz, żeby Twoje zdjęcia były dobrze skomponowane, zwróć uwagę na podstawowe zasady kadrowania. Kadr jest podzielony na 9 prostokątów ułożonych równo i o równych wielkościach.

Dzielą go na równe części 4 linie: 2 poziome i 2 pionowe. Obiekt, który fotografujesz, musi być umieszczony na przecięciu tych linii. Jeżeli obiekt jest szerszy niż wyższy, to trzeba go sfotografować poziomo.

Zapomnij o cyfrowym zoomie

Cyfrowy zoom nie przybliża optycznie fotografowanych obiektów, a powiększa je jedynie kosztem utraty jakości zdjęcia. Taki sam efekt uzyskuje się przybliżając obiekt podczas obróbki zdjęcia na odpowiednim programie komputerowym. Zamiast cyfrowego zoomu, po prostu przybliż się do fotografowanego obiektu.

Nie zapomnij o linii horyzontu

Horyzont to linia prosta i wszelkiego rodzaju odchylania od niej w większości przypadków psują fotografię. Niektóre modele pozwalają na włączenie siatki pomocniczej. Korzystanie z nich to nic złego – szczególnie kiedy zaczynasz przygodę z fotografią.

Szukaj najlepszego światła

Dobra fotografia potrzebuje dobrego światła. Na niebie są chmury i zasłaniają słońce? Poczekaj kilka minut – gdy chmury odsłonią słońce, zobaczysz ,że zdjęcie wyjdzie o wiele lepiej. Często można na własną rękę doświetlić fotografowany obiekt. Można też poszukać odpowiednich opcji w aplikacji do wykonywania zdjęć.

Zapoznaj się z opcjami, które oferuje smartfon

Używanie opcji ,które nas wspierają przy wykonywaniu zdjęć nie jest niczym złym. Użycie niektórych funkcji może całkowicie zmienić nasze zdjęcie i sprawić, że będzie ono wyglądać naprawdę dobrze. Jedną z takich funkcji jest tryb HDR.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *