Fotografowanie nocą

Fotografowanie to nie koniec wraz z zachodem słońca. Nic nie przeszkadza, by wykonywać naprawdę udane zdjęcia nawet po zmroku.

Jeżeli też tak uważasz i chcesz dowiedzieć się, jakie akcesoria są przydatne podczas nocnych wypadów to zapraszam do dalszej części.

Obiektyw lub aparat ze stabilizacją

W niektórych sytuacjach fotografowanie nocą nie wymaga jakiś specjalnych akcesoriów, a najważniejsze jest to, co zamierzamy fotografować. Jeżeli to zwierzęta, to czas naświetlenia musi być dość krótki, a czułość ISO zwiększona.

Drugim wyjściem (w przypadku lustrzanek i bezlusterkowców) jest aparat ze stabilizowaną matrycą, która zastąpi stabilizację obiektywu. Korzyści prezentują się podobnie i z naszego punktu widzenia nie ma znaczenia, co redukuje drgania.

Długie czasy naświetlania? Nie zapomnij o statywie

Fotografia nocna niejednokrotnie wymaga czasów naświetlania powyżej kilku sekund (czasem nawet kilku minut). Wtedy żadna stabilizacja nie spełni naszych oczekiwań i jedynie, co nam pozostanie, to unieruchomienie aparatu. Tutaj najlepiej sprawdzi się statyw z głowicą.

Zdalne wyzwalanie – metoda na bardzo ostre zdjęcia

Są sytuacje, w których mimo iż korzystaliśmy ze statywu, zdjęcia są mniej ostre niż te, które robiliśmy z ręki. Problem zazwyczaj ma dwie przyczyny. Pierwsza z nich dotyczy wszystkich typów aparatów i jest nią naciskanie spustu migawki. Warto więc zaopatrzyć się w akcesoria do zdalnego wyzwalania migawki.

Jednak w przypadku wielu nowszych aparatów zakup dodatkowych akcesoriów nie jest konieczny, bo wyposażono je w zdalną obsługę przez Bluetooth lub Wi-Fi. Jeśli mowa o lustrzankach, to problem może być spowodowany ruchem lustra, które wywołuje niewielkie drgania wpływające na ich jakość.

Filmy szare

Filtry połówkowe są szczególnie przydatne przy fotografowaniu miasta nocą. W przypadku uliczek oświetlonych niewielkimi latarniami wspomniany filtr nie jest konieczny.

Całkiem inaczej jest gdy fotografujemy miasto na tle nieba, wtedy filtr połówkowy jest bardzo pomocny, bo pozwoli na zmniejszenie różnicy między budynkami i ulicą a niebem. Dzięki takiemu zabiegowi unikniemy prześwietleń. Ponadto możliwe będzie wydłużenie czasu naświetlenia w przypadku, kiedy chcemy uzyskać dłuższe smugi świateł za samochodami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *